Gata cu calvarul pentru șoferii care circulă pe centura orașului Caransebeș! Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara anunță că lucrările de reparații au fost finalizate. Mai precis, drumarii au astupat toate gropile apărute în acest sezon rece.
„Pe varianta de ocolire Caransebeș, antreprenorul contractat pentru lucrări de întreținere a finalizat reparațiile cu asfalt la cald. În această perioadă se lucrează pe DN 6, între Topleț și Caransebeș, atât cu echipele antreprenorului, cât și în regie proprie, cu mixtură stocabilă și cu mixtură caldă. În condiții de vreme instabilă, cu variații mari de temperatură și trafic greu intens, pot apărea noi degradări, motiv pentru care vom interveni ori de câte ori va fi necesar pentru asigurarea siguranței traficului”, a informat DRDP Timișoara.
Instituția amintește faptul că are în derulare procedura de consolidare a centurii Caransebeș, care are o lungime totală de 12 kilometri. Evaluarea ofertelor s-a finalizat în luna noiembrie 2025, a fost stabilit un câștigător al contractului, dar au fost depuse contestații asupra raportului procedurii, la această dată fiind în curs de soluționare.







































