Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, anunță că a fost realizat un concept unitar pentru sensurile giratorii de pe drumurile județene.
„Am realizat un concept unitar pentru sensurile giratorii de pe drumurile județene. În urma discuțiilor cu specialiști și cu o echipă de arhitecți, am ajuns la un proiect final pe care îl vom implementa în tot județul Timiș. De ce? Pentru că vrem să creștem siguranța în trafic. De-a lungul timpului au fost numeroase accidente în sensurile giratorii, iar unele puteau fi evitate. Tocmai de aceea am început deja lucrările în punctele cu risc ridicat. Noile girații vor fi semnalizate corespunzător, iluminate, și au fost gândite astfel încât să ofere o vizibilitate bună pentru toți șoferii”, a afirmat Alfred Simonis.
Potrivit șefului CJ Timiș, orice lucrare ce va fi contractată de acum înainte pentru astfel de obiective va respecta acest nou concept: girații moderne, dar mai ales sigure.


































