În urma unei vizite realizată pe șantierul stadionului „Eroii Timișoarei” din Calea Buziașului, vineri, Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, anunță că lucrările nu vor fi finalizate în vara acestui an.
„Ne aflăm astăzi pe șantierul stadionului Eroii Timișoarei din Calea Buziașului, o investiție în care am decis să devenim parteneri cu Primăria Timișoara. Am luat această decizie pentru a reuși să ducem la bun sfârșit acest obiectiv în cel mai scurt timp posibil, dar și pentru că primăria avea nevoie de sprijin. Consiliul Județean Timiș contribuie cu 20 de milioane de lei pentru realizarea arenei, iar jumătate din această sumă a fost virată deja Primăriei Timișoara. Cu cât șantierul va avansa iar municipalitatea va veni la noi cu facturi, vom achita și diferența până la 20 de milioane de lei. Este evident pentru toată lumea că acest stadion nu va fi gata în vara acestui an”, a afirmat Alfred Simonis.
Șeful CJ Timiș a precizat că instituția pe care o conduce ar putea aloca sume suplimentare de bani, astfel încât stadionul din Calea Buziașului să fie finalizat în timp util.
„E nevoie de un ritm mai alert, iar dacă evoluția lentă este cauzată de lipsa banilor, Consiliul Județean Timiș va veni cu sume suplimentare pentru finalizarea la timp a lucrărilor, dar acest lucru trebuie spus de reprezentanții Primăriei Timișoara. Mulți dintre voi ne-ați întrebat de ce am decis să venim alături de Primărie și să susținem financiar această investiție, mai ales după atacurile unor reprezentanți ai primăriei. Răspunsul este cât se poate de simplu: pentru noi nu contează culoarea politică și nici declarațiile belicoase. Este important ca Timișoara să aibă acest stadion, fie el și de mai mici dimensiuni, momentan, este la fel de important ca Poli să joace pe un stadion nou și, de ce nu, să putem organiza aici și concerte sau spectacole”, a declarat Alfred Simonis.




































