Băiatul de 13 ani implicat în uciderea lui Mario Berinde s-a mutat în comuna Sânmihaiu Român, lângă Timișoara, la bunici. Vă amintim faptul că minorul este libertate pentru că, potrivit Codului Penal, nu poate fi tras la răspundere pentru fapta sa, neavând vârsta de 14 ani.
Locuitorii din Sânmihaiu Român sunt revoltați de faptul că în comuna lor s-a locuiește un criminal. Așadar, duminică, zeci de oameni s-au adunat în fața primăriei pentru a-și exprima nemulțumirile.
Între timp, Viorel Mărcuți, primarul comunei Sânmihaiu Român, a făcut apel la calm
„Stimați cetățeni ai comunei Sânmihaiu Român, ai comunei Cenei și dragi părinți îndurerați, ca părinte și ca primar, sunt profund îndurerat de tragedia cumplită din Cenei, unde tânărul Alin Mario Berinde a fost ucis în mod brutal. Condoleanțele mele cele mai sincere și gândurile mele se îndreaptă către mama, familia și întreaga comunitate din Cenei – o pierdere de neimaginat, o durere care ne atinge pe toți ca vecini. Această crimă șocantă ne arată cât de fragil poate fi echilibrul și cât de important este să protejăm copiii noștri. Violența nu are justificare, iar orice formă de răzbunare sau justiție proprie este inacceptabilă și ar genera doar suferință suplimentară. Chem cu tărie la calm, rațiune și încredere deplină în autoritățile care anchetează cazul cu maximă seriozitate: Poliție, Parchet și DIICOT. Am urmărit evoluția situației din primele zile, am fost în contact cu autoritățile competente și cu colegii din Cenei și din județul Timiș, dar am ales să nu fac declarații publice imediate pentru a nu adăuga speculații în timp ce familia era în doliu profund și ancheta era în plină desfășurare. Acum, văzând îngrijorarea și tensiunile din comunitatea noastră, consider că este momentul să vorbesc deschis”, a afirmat Viorel Mărcuți.
Edilul din comuna Sânmihaiu Român le-a transmis cetățenilor că prioritatea sa este siguranța copiilor.
„Prioritatea mea absolută rămâne siguranța copiilor noștri. Vom intensifica colaborarea cu Inspectoratul Școlar, IPJ Timiș și Serviciile de Protecție a Copilului pentru: programe de educație emoțională și prevenire a violenței în școli: discuții deschise cu părinții despre supraveghere și riscurile consumului de substanțe; măsuri suplimentare de monitorizare și siguranță în comună. Suntem vecini cu Cenei – durerea lor este și a noastră. Suntem uniți în compasiune și în hotărârea de a preveni astfel de drame. Dacă aveți îngrijorări concrete legate de copii sau siguranță, vă rog să veniți la Primărie – suntem aici pentru voi”, a declarat Viorel Mărcuți.
Între timp, petiția online „Adoptarea „LEGII MARIO” – modificarea Codului penal pentru pedepsirea reală a omorului comis cu discernământ de minori” a adunat peste 200.000 de semnături. Oamenii solicită și pedepsirea minorilor sub 14 ani care au comis crime.
Update: Duminică după-amiază, numeroși locuitori din Sânmihaiu Român au mers până în fața casei în care locuiește criminalul. Aceștia doresc ca băiatul să plece din sat deoarece se tem pentru siguranța copiilor lor. În fața casei și-au făcut prezența polițiști și jandarmi, pentru ca lucrurile să nu escaladeze.
Update: Numărul persoanelor adunate în fața casei bunicilor băiatului este tot mai mare, duminică seara. Oamenii solicită încătușarea minorului. La fața locului și-a făcut prezența și primarul Viorel Mărcuți, care a stat de vorbă cu mulțimea, în speranța că spiritele se vor mai calma. În jurul orei 19.00, băiatul a fost scos din casă și preluat de jandarmi.
Luni dimineață, va fi convocată o ședință de urgență a Consiliului Local Sânmihaiu Român și a consiliului profesoral.
Update: „În contextul stării de nemulțumire generată de faptul că în localitatea Sânmihaiu Român, în imobilul din proximitatea noastră s-ar afla minorul suspectat în cazul omorului din localitatea Cenei, oamenii au început să protesteze în cursul zilei de astăzi în preajma primăriei din localitate, iar apoi pedestru s-au deplasat aici. Echipele de dialog ale Jandarmeriei Timiș sunt prezente pentru a detensiona situația și, în primul rând, vrem să spunem foarte clar că suntem aici alături de oameni, și nu împotriva lor. Cea mai importantă structură este echipa de dialog, pentru a detensiona situația și pentru a preveni escaladarea oricărui conflict. Colegii mei de la echipa de dialog vor stabili legătura cu două persoane din partea protestatarilor pentru a le facilita accesul în locuință, ca aceștia să poată observa că în locuință nu se află minorul respectiv”, a afirmat Mihai Adrian Venter, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Timiș.


































