Ținând seamă de numărul crescut de intervenții, timpul de răspuns, precum și alți factori care pot influența gestionarea optimă și eficientă a situațiilor de urgență, ISU Timiș anunță că începând cu data de 11 martie au fost operaționalizate două puncte de lucru temporare.
Mai precis, acestea au fost deschise în; comuna Dumbrăvița, în zona intersecției str. Petofi Sandor cu str. Kos Karoly (Primăria comunei Dumbrăvița); în comuna Giroc, în zona intersecției Calea Timișoarei cu Bd. Soarelui (prin sprijinul Consiliului Județean Timiș).
„Detașamentele 1 și 2 de Pompieri Timișoara vor asigura intervenția cu câte o autospecială de primă intervenție și comandă și un echipaj SMURD, zilnic, între orele 16:00 – 19:00. Prin aceasta, vizibilitatea resurselor ISU Timiș este crescută, ceea ce va contribui la creșterea gradului de siguranță a cetățenilor”, a informat ISU Timiș.