Potrivit unei analize realizată de Imobiliare.ro, la Timişoara sunt salarii mari, dar locuinţele ieftine, în comparaţie cu alte centre urbane majore din România.
„Un nivel de accesibilitate similar cu cel înregistrat în Capitală poate fi întâlnit și în Timiș. Acesta este unul dintre puținele județe din țară unde salariul mediu net depășește pragul de 1.000 euro/lună. Discutăm, conform datelor INS, despre o medie de 1.193 euro/lună, după o creștere de două cifre în ultimii doi ani. Chiar dacă reședința, Timișoara, crește constant în materie de prețuri reprezentând un adevărat vârf de lance la nivel județean, locuințele sunt încă mai ieftine aici decât în alte centre urbane majore din România„, aflăm din analiză.
În orașul de pe Bega, apartamentele vechi se vând cu un preț mai mic decât în Brașov sau Constanța, iar până și în cele mai scumpe zone costurile de achiziție se mențin în jurul pragului de jos înregistrat în Cluj-Napoca.
“Cu una din cele mai mari rate de proprietari din Europa, locuințele din România rămân încă accesibile, deși există diferențe mari de la o regiune la alta. Dacă Timișoara și Bucureștiul concurează pentru titlul de cel mai accesibil mare oraș al țării, cu mențiunea că în București diversitatea mare a ofertei și excedentul de ofertă pe segmentul ieftin contribuie din plin la prețul mediu al orașului, Cluj-Napoca și Craiova își împart statutul de cel mai puțin accesibile orașe pe piața imobiliară. Totuși, la nivel național, cele mai accesibile județe rămân cele unde oferta imobiliară este alcătuită preponderent din locuințe vechi și unde, per ansamblu, avem o dinamică mai mică”, a declarat Daniel Crainic, director de marketing Imobiliare.ro.




































