Judeţul Timiş s-a aflat, marţi după-amiază, sub cod portocaliu de ploi torenţiale. De altfel, autorităţile au transmis mai multe mesaje Ro-alert populaţiei.
Potrivit ISU Timiş, Îîn intervalul orar 16:10 – 18:30, pompierii din cadrul Detașamentului 2 Timișoara și Detașamentului Lugoj au fost solicitați să intervină la trei misiuni pentru evacuarea apei, astfel: strada Timișorii din Lugoj – evacuarea apei de pe stradă; strada Odobescu din Timișoara – evacuarea apei dintr-o încăpere; strada Virgil Madgearu din Timișoara – evacuarea apei dintr-un subsol locuință.
În urma acestor evenimente, nu s-au înregistrat victime.
„Recomandare: În eventualitatea producerii unei furtuni, întrerupeţi orice activitate în aer liber şi căutaţi adăpost„, a informat ISU Timiş.








































