Comunitatea LGBTQ va ieşi din nou pe străzile Timişoarei pentru a solicita mai multe drepturi. Cel de-al cincilea Marş Pride TM are loc sâmbătă, 4 iulie.
„Încă ieșim în stradă pentru multe dintre aceleași lucruri pentru care am ieșit și la început: drepturi egale, pentru noi, pentru protecția familiilor noastre și pentru un cadru legal în care identitățile noastre să fie recunoscute și integrate”, a informat Asociaţia Identity Education.
Iată programul pentru data de sâmbătă, 4 iulie: 15:30 – 16:00 – adunarea participanţilor; 16:00 – 16:30 – discursuri; 16:30 – 17:30 – Marșul Pride TM.
Plecarea va fi din Parcul Central/Anton von Scudier (ieșire pe Splaiul Nicolae Titulescu) pe traseul: podul b-dul. 16 Decembrie 1989 – b-dul. Vasile Pârvan – prin pasajul Michelangelo – str. Michelangelo – blvd. I.C. Brătianu – blvd. Revoluției 1989 – Podul Decebal – punct final Parcul Regina Maria (intrarea în parc dinspre b-dul. 3 August 1919).
Evenimentul Pride TM are loc la Timişoara în perioada 29 iunie – 5 iulie.


































